Trening wzmacniający i modelujący
Myślą przewodnią pilatesu jest wielopoziomowe podejście do treningu ciała. Dyscyplina ta łączy w sobie ćwiczenia rozciągające, uelastyczniające i wzmacniające sylwetkę, a także ćwiczenia siłowe.
Jej twórca Joseph Pilates urodził się w 1883 roku niedaleko Düsseldorfu. Był chorowitym dzieckiem, cierpiącym na astmę, krzywicę i dolegliwości reumatyczne. Dzięki determinacji a także dobrym wzorcom – jego ojciec był gimnastykiem – udało mu się nie tylko pokonać fizyczne ograniczenia, ale stworzyć innowacyjną metodę poprawy sprawności fizycznej.
O Pilates
Metoda Pilatesa opiera się na pięciu podstawowych zasadach
- oddech
- koncentracja
- centrum
- kontrola
- precyzja
- płynność czyli flow
Jak pilates wpływa na sylwetkę?
Dzięki regularnemu uczestnictwu w zajęciach pilatesu możesz wzmocnić mięśnie brzucha, poprawić postawę ciała, ściągnąć barki i efektownie wymodelować oraz ujędrnić sylwetkę. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu ćwiczenia nie pomogą Ci szybko i znacznie schudnąć. Oczywiście możesz w ten sposób uzyskać szczuplejszą sylwetkę, jednak sama utrata zbędnych kilogramów, nie jest w przypadku ćwiczeń pilatesowych nadrzędnym celem.
Jakie efekty daje trening pilates?
- poprawić sylwetkę i odpowiednią koordynację ciała, wzmocnić mięśnie głębokie wokół kręgosłupa,
- dotlenić organizm, ustabilizować krążenie, odżywić skórę, która będzie wyglądała na lepiej napiętą i elastyczną,
- pozbyć się bólów pleców, zmniejszyć dolegliwości związane z dyskomfortem w okolicach kręgosłupa,
- polepszyć ogólną kondycję, wesprzeć układ immunologiczny,
- zwiększyć zakres ruchów w stawach i pozbyć się dyskomfortu związanego z ich małą elastycznością, co wpływa także na większą odporność na kontuzje,
- pomóc w redukcji cellulitu, wysmukleniu i ujędrnieniu ciała,
- nauczyć się prawidłowego oddechu, być świadomym swojego ciała, poznać techniki relaksacji, odprężyć się, zredukować napięcie mięśniowe i stres.
Dla kogo Pilates?
Pilates jest jednym z najbardziej uniwersalnych treningów. Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno przez osoby starsze, jak i bardzo młode – niezależnie od ich kondycji fizycznej. Nie ma także przeciwwskazań, by w tego typu zajęciach brały udział osoby po kontuzjach, czy też zmagające się z nadwagą lub schorzeniami kręgosłupa. W dodatku pilates często zalecany jest zawodowym sportowcom jako uzupełnienie ich standardowego treningu.
Jeśli jednak zmagasz się z problemami zdrowotnymi lub jesteś w ciąży, warto poradzić się lekarza, czy ta forma aktywności jest dla Ciebie odpowiednia – może się okazać, że niektóre ćwiczenia powinny zostać zmodyfikowane. Konsultację z lekarzem rekomenduje się szczególnie w przypadku chorób układu krążenia, osteoporozy, rekonwalescencji po złamaniach lub operacjach i początku ciąży (pierwszy trymestr).